החוק לצמצום השימוש במזומן

שיתוף ב email
שיתוף ב print
החוק לצמצום השימוש במזומן

החוק לצמצום השימוש במזומן, התשע"ח-2018 שנחקק במרץ 2018, ייכנס לתוקפו ביום 1.1.2019.
ההון השחור בישראל גורם לאבדן הכנסות של מיליארדי ₪ מדי שנה לקופת המדינה כאשר השימוש במזומן הוא ה"דלק" המניע אותה ולכן מטרת החקיקה היא לצמצם את ההון השחור ולסייע במאבק בפעילות פלילית.
החוק מגביל הן מתן והן קבלת תשלומים במזומן, שימוש ב"צ'קים פתוחים" והסבת צ'קים. המגבלה חלה על תשלומים עבור מכירה/ שירות במסגרת עסקית, על מכירה/ שירות במסגרת לא עסקית, על תשלום וקבלת משכורת וכן על מתנות, תרומות והלוואות.
עיקרי הוראות החוק-
1. החוק מגביל תקבול או מתן תשלום במזומן במכירה/ שירות על ידי עוסק במסגרת פעילות עסקית בעסקה מעל 11 אלף ₪.
בעסקה מעל סכום התקרה של 11 אלף ש"ח, יהיה ניתן לקבל או לתת במזומן מקסימום 10% ממחיר העסקה או 11 אלף ₪ כנמוך. קבלה או תשלום במזומן מעבר לסכום זה, ייחשבו הפרה של החוק.
אם מחיר העסקה הנו מתחת לסכום של 11 אלף ₪ אין הפרה של החוק וניתן יהיה לשלם על מלוא העסקה במזומן. (דוגמאות בהמשך).
מחיר העסקה – נקבע כתמורה שהצדדים לעסקה הסכימו עליה בעבור הנכס או השירות לרבות מע"מ, מס קניה ובלו, וכן הוצאות הנלוות לעסקה שסוכמו עם מוכר הנכס או עם נותן השירות. במקרה ומשולם ב"שווה כסף", הדבר יחושב כחלק ממחיר העסקה.
הבהרה- ההגבלה על צמצום השימוש במזומן היא לפי מחיר מלוא העסקה ולא לפי גובהו של כל תשלום.
דוגמאות-
אדם שמעוניין לרכוש מחשב נייד שמחירו 15,000 ש"ח. מאחר וסכום העסקה הנו מעל 11,000 ש"ח- הוא נכנס לתחולת החוק ולא יוכל לשלם במזומן על מלוא מחיר העסקה, אלא לכל היותר סכום של 10% ממחיר העסקה, דהיינו- 1,500 ₪.
לעומת זאת אדם שמעוניין לרכוש רכב בעלות של 150,000 ₪, יוכל לשלם בעסקה מקסימום 11 אלף ₪ במזומן (ולא 10%).
2. החוק מגביל תקבול או מתן תשלום במזומן כשכר עבודה, כתרומה או כהלוואה (למעט הלוואה הניתנת ע"י גוף פיננסי מפוקח) בסכום העולה על 11 אלף ₪.
כנ"ל, ניתן לעשות שימוש במזומן בשיעור של עד 10% מגובה שכר העבודה/מסכום התרומה/מסכום ההלוואה או 11 אלף ₪ כנמוך.
3. החוק מגביל קבלה או מתן מזומן כמתנה בסכום העולה על 50 אלף ₪.
כנ"ל, יהיה ניתן לעשות שימוש במזומן לטובת מתנה לכל היותר בשיעור של עד 10% מסכום המתנה או 50 אלף ₪ כנמוך.
4. החוק מגביל קבלה או מתן מזומן בסכום העולה על 50 אלף ₪ במסגרת מכירה/ שירות בעסקה שלא במסגרת פעילות עסקית.
כנ"ל, יהיה ניתן לעשות שימוש במזומן לכל היותר בשיעור של עד 10% ממחיר העסקה שלא במסגרת פעילות עסקית או 50 אלף ₪ כנמוך.
5. ההגבלות על השימוש במזומן (כמפורט בסעיפים 1-4 לעיל) לא יחולו בין קרובי משפחה, למעט תשלום במזומן עבור שכר עבודה.
(קרוב משפחה הוא בן זוג, הורה, הורה הורה, בן/ת, אח/ות וילדיהם, נכד/ה ובני זוג של כל אחד מאלה וכן כל אדם אחר הסמוך על שולחנו)
6. עורכי דין ורואי חשבון מוגבלים בקבלת מזומן כתמורה למתן שירות עסקי ללקוח שהוא עוסק וללקוח שאינו עוסק ומתקיימת הפרה של החוק כשהסכום המתקבל במזומן גבוה מ-11 אלף ₪ ו- 50 אלף ₪ בהתאמה.

הגבלה בשימוש ובהסבת שיקים:
שיקים סחירים משמשים תחליף למזומן, על כן, יחולו עליהם מגבלות דומות.
1. לגבי עוסקים-

א. לא ייתן ולא יקבל תשלום בשיק עבור עסקה/שכר עבודה/תרומה/הלוואה/מתנה בלי ששם מקבל התשלום נקוב בשיק, כנפרע או כנסב לפי העניין.
ב. לא ייסב שיק ולא יקבל שיק מוסב בלי ששמו ומספר זהותו של המסב נקובים בשיק.
ג. חובה לתעד ולפרט כל אמצעי תשלום שבאמצעותו שילם תשלום או קיבל תקבול.

2. לגבי מי שאינם עוסקים-

א. לא יקבל תשלום בשיק בסכום העולה על 5000 ₪ בעבור עסקה/שכר עבודה/תרומה/הלוואה/מתנה, בלי ששמו נקוב בשיק כנפרע או כנסב לפי העניין.
ב. לא ייתן לעוסק, במסגרת עסקו, תשלום בשיק בעבור עסקה/שכר עבודה/תרומה/הלוואה/מתנה, בלי ששם העוסק נקוב בשיק כנפרע או כנסב לפי העניין.
ג. לא ייתן לאדם שאינו עוסק תשלום בשיק בסכום העולה על 5000 ₪ בעבור עסקה/שכר עבודה/תרומה/הלוואה/מתנה, בלי ששם מקבל התשלום נקוב בשיק כנפרע או נסב, לפי העניין.
ד. לא יסב שיק ולא יקבל שיק מוסב, בלי ששמו ומספר זהותו של המסב נקובים בשיק.

על הפרת החוק יחולו סנקציות של קנסות ועיצומים כספיים ובמקרי מרמה אף עונשי מאסר.
האמור במאמר זה אינו מהווה יעוץ משפטי, יעוץ מקצועי, חוות דעת, סקירת המצב המשפטי ו/או הדין הרלוונטי.

לקריאת מלוא חוזר מס הכנסה בנושא זה לחץ על הקישור.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
ייעוץ עסקי

ייעוץ עסקי

ייעוץ עסקי – פתח דבר ייעוץ עסקי הוכח כגורם המשפר את תוצאות הפעילות העסקית. מדובר בתהליך שבו יועץ מנתח את הפעילות העסקית הקיימת ומסייע לבעל

קרא עוד »
רואה חשבון אמנון בן שושן

רואה חשבון

פתח דברים – משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות' מאת רואה חשבון אמנון בן שושן. היבטים פיננסיים מקיפים את חיינו ודיני המסים בישראל משפיעים

קרא עוד »

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

משרד רואה חשבון - תושב חוזר - החזר מס הכנסה - רואה חשבון בתל אביב
משרד רואה חשבון
סגירת תפריט

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!

שירותים מקצועיים לעצמאיים

משרד רואי חשבון אמנון בן שושן ושות’ נותן ללקוחותינו שירות פתיחת התיקים ברשויות ומקל על לקוחותיו בשלבי ההקמה הראשונים בתחילת הפעילות העסקית. 
יזמים רבים הנמצאים בתחילת דרכם, ניגשים להקמת עסק עצמאי בצורה חפוזה ולא שקולה. ולכן קיים צורך בפנייה לרואה חשבון מיד עם גיבוש ההחלטה על התחלת הפעילות העסקית של עצמאי. 
במשרד רואי חשבון אמנון בן שושן ושות' הלקוחות נהנים ממגוון שירותים מקצועיים החל מבדיקת היתכנות וכדאיות לפתיחת עסק עצמאי ועריכת תכנית עסקית וכלה בייעוץ בנושא מימון וליווי מול הבנקים, טיפים ועצות מעשיות לניהול נכון של העסק. 
משרדינו מעניק ללקוחותיו מידע ראשוני על התנהלות נכונה מול רשויות המס בישראל והתייחסות לסוגיות חשובות בנושאים כגון: מס הכנסה, מע”מ וביטוח לאומי והנחיות בנושא ניהול תקין של ספרי העסק.
משרדינו אמון על ליווי הפעילות העסקית היום יומית של עצמאיים במטרה לבחון בכל נקודת זמן היכן ניתן להתייעל ולשפר את הרווחיות בעסק כבר בשנה השוטפת ולא בדיעבד ואף מעניק מענה מידי לסוגיות שוטפות המעסיקות את בעל העסק בנושאים של העסקת עובדים, התמודדות בניהול ספרים תקין, ניהול רכש, הגדלת רווחיות וניהול תזרים מזומנים בעסק. 
משרדינו מתמחה בליווי מקצועי וייעוץ מיסויי לעצמאיים לכל אורך הפעילות העסקית, מעניק ייצוג ללקוחותיו מול רשויות המס ומגיש דוחות מס שנתיים והצהרות הון למס הכנסה לעצמאיים ויחידים שונים החייבים בדיווח. 

ליווי בפתיחת עסקים וייעוץ עסקי

יזמים רבים הנמצאים בתחילת דרכם, ניגשים להקמת עסק בצורה חפוזה ולא שקולה.
פנייה לרואה חשבון תוכל לבור את המוץ מן התבן ולכוון את הלקוח לדרך הפעולה הטובה ביותר. 
חוות דעתו של רואה החשבון משנה לחלוטין את התפיסה הראשונית אודות העסק ויכולה אף להיות משמעותית בהתחקות אחר המודל הכלכלי הנכון. 
שירותי ראיית חשבון מלווים את בעל העסק לאורך כל פעילותו העסקית. 
במשרד רואי חשבון אמנון בן שושן ושות' תקבלו שירות היתכנות לבדיקת כדאיות לפתיחת עסק, סוג ההתאגדות המועדף (עצמאי/חברה, עוסק פטור/מורשה), ייעוץ וליווי בהתנהלות נכונה מול הבנקים, כמו גם טיפים ועצות מעשיות לניהול נכון של העסק, בעיקר מן הפן הכספי.
משרד רואה החשבון אמנון בן שושן ושות' מספק במידת הצורך ייצוג בדיוני מס וביקורת של רשויות המס, ביצוע הערכות שווי, עריכת משכורות לעובדים, כתיבת תכניות עסקיות, ייעוץ מיסויי ועסקי שאינו שגרתי, עריכת תשתית לניהול תקציב החברה, בניית דוח תזרים מזומנים, תכנון מבנה עסקי, בניית תמחיר למוצרי העסק וכדומה.

שירותי ראיית חשבון

היבטי מיסוי מקיפים ומשפעים על חיינו החל ממיסים עקיפים, דרך מיסים ישירים ושיקולי מס מושפעים ממצבו של הלקוח והיבטיו האינדיבידואליים. 
משרד רואי חשבון אמנון בן שושן ושות' מעניק ללקוחותיו שירותי ראיי חשבון ביחס אישי המותאם לצרכיו ושאיפותיו של הלקוח. 
עצמאיים רבים מתלבטים לגבי העיתוי הנכון לפנייה לשירותי ראיית חשבון. במרבית המקרים, ההתנהלות הראשונית נעשית באופן עצמאי על בסיס ייעוץ מחברים, סיוע מצד קרובי משפחה, התבססות על מידע מהאינטרנט או העיתונות וכדומה. 
כאשר הסוגיות הופכות למורכבות יותר ו/או כאשר מתבררים פערי ידע משמעותיים, נעשית פנייה לרואה חשבון מקצועי. מדובר בטעות נפוצה אשר עלולה לגרום לנזקים כלכליים הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. 
פנייה למשרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות' לקבלת שירותי ראיית חשבון  הנה "יפה שעה אחת קודם". 
טביעת היד המקצועית לא תסייע רק בהתנהלות השוטפת, אלא תוכל גם להשפיע על השיקולים הפיננסיים ולשנות מקצה לקצה את הכדאיות העסקית וההיתכנות הכלכלית. 
משרד אמנון בן שושן ושות' הוא משרד רואה חשבון בתל אביב אשר עומד לרשות לקוחותיו במגוון תחומים ומספק שירותי ייעוץ חד פעמיים וליווי מלא ושוטף לעסקים ואנשים פרטיים. 
המשרד רואה לעצמו למטרה להוביל את הלקוח להתנהלות מיסויית וחשבונאית נכונה אשר תמקסם את נכסיו בזכות מיומנות והיכרות מעמיקה של החקיקה, התקינה, הפסיקה, הרפורמות והתמורות בעולם הפיננסי בישראל בכלל, ודיני המיסים בפרט.

הקמה וליווי מקצועי לחברות בע"מ

ישנם שיקולים משפטיים ומיסויים רבים בהקמת חברה.  
יזמים רבים הנמצאים בתחילת דרכם, ניגשים להקמת חברה בע"מ בצורה חפוזה ולא שקולה. ולכן קיים צורך בפנייה לרואה חשבון מיד עם גיבוש ההחלטה על התחלת פעילות עסקית כחברה בע”מ.
במשרד רואי חשבון אמנון בן שושן ושות' תקבלו שירותים לבדיקת היתכנות וכדאיות לפתיחת חברה, סוג ההתאגדות המועדף, עריכת תכנית עסקית, ייעוץ בנושא מימון וליווי מול הבנקים, טיפים ועצות מעשיות לניהול נכון של החברה. 
משרדינו מעניק ללקוחותיו מידע ראשוני על התנהלות נכונה מול רשויות המס בישראל והתייחסות לסוגיות בנושאים- מס הכנסה, מע”מ וביטוח לאומי והנחיות בנושא ניהול תקין של ספרי העסק.
משרדינו אמון על ליווי הפעילות העסקית היום יומית של החברה במטרה לבחון היכן ניתן לייעל ולשפר את הרווחיות בחברה כבר בשנה השוטפת ולא בדיעבד ונותן מענה מידי לסוגיות שוטפות המעסיקות את בעל העסק בנושאים של העסקת עובדים, התמודדות בניהול ספרים תקין, ניהול רכש, הגדלת רווחיות בחברה, בניית תקציב בחברה לצורך בחינת עמידה ביעדים וניהול תזרים מזומנים.

מיסוי בינלאומי

מיסוי בינלאומי הוא תחום מורכב, שכן הוא מהווה שילוב עדין בין דיני המסים בישראל, הדין הזר ואמנות מס בינלאומיות. כמו כן, הוא מושפע באופן ספציפי מאופייה של הפעילות העסקית ומטרותיו של העומד מאחוריה.

תכנון מס בנוגע למיסוי בינלאומי הוא בעל משקל רב לגבי הפחתת נטלי מס גבוהים בגין הכנסות ורווחים שהנם תולדה של פעילות בחו”ל. לא אחת, שירותי רואה חשבון במיסוי בינלאומי משפיעים באופן ישיר על כדאיותה של ההשקעה והפעילות מחוץ לישראל. 
בין השאר, מטרתו של הליווי המקצועי הנה למנוע מצבים של כפל מס.

משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות’, מתמחה במיסוי בינלאומי ומציע ללקוחותיו מגוון רחב של שירותים בתחום כגון ייעוץ ותכנון מס בינלאומי מקיף, בחינת מבנה החזקות בחו”ל בדגש על שיקולי מס אפקטיביים, היכרות עם אמנות מס רלוונטיות לצמצום נטלי מס בינלאומיים, ייעוץ בדבר רה-לוקיישן לתושבי ישראל, מתן ייעוץ לעולים חדשים ותושבים חוזרים, בקשות לרשות המסים בישראל עבור תושב ישראל בנושא- גילוי מרצון, עריכה והגשת בקשות  פרה-רולינג, ייעוץ וליווי מול בנקים בנושא העברות כספים מחו"ל, ייעוץ מס בנושא ירושות ומתנות, עריכת חוות דעת מקצועיות בתחום המיסוי, עריכת הצהרות הון, צמצום נטל מס אשר מוטל על גורמים זרים שפועלים בישראל, ניהול נכון של חלוקת רווחים לצורכי מס, סיוע בהגשת דו”ח מס בחו”ל, סיוע בהקמת ישויות במדינות זרות (ובישראל), שינויים מבניים, קביעת מחירי העברה, תזמון ושיטתיות אשר כרוכים בחלוקת דיבידנדים, מתן ייעוץ לתושבים זרים העובדים בישראל ועוד.

דילוג לתוכן
צור קשר