השקעות נדל"ן ביוון

שיתוף ב email
שיתוף ב print
השקעות נדל"ן ביוון

המצב הכלכלי ביוון – רקע

השקעות נדל"ן ביוון – מאמר מאת רואה חשבון אמנון בן שושן.
בשנת 2010 פקד את יוון משבר כלכלי. שיעור האבטלה הגיע בשיאו ליותר מ-25% מכוח העבודה.
בעקבות המשבר נאלצה יוון לבקש סיוע ממדינות האיחוד האירופי ומקרן המטבע הבינלאומית ולהסכים לתנאים של מספר תכניות חילוץ.
במסגרת תכניות החילוץ, שהאחרונה מביניהן הסתיימה בקיץ 2018, יוון קיבלה סיוע בסכום קרוב ל-300 מיליארד אירו ונאלצה להנהיג רפורמות ותכניות צנע, שכללו קיצוצים חדים בתקציבי הרווחה, בתנאי הפנסיה ובהעסקה במגזר הציבורי.
אחת ההשפעות של המשבר הכלכלי ביוון היה על שוק הנדל”ן.
מחירי הנדל”ן ביוון צנחו ובמקומות מסוימים נחתכו בשיעור של למעלה ממחצית מערכן.

השקעות נדל"ן ביוון – תמורות בכלכלת יוון

בשנים שלאחר המשבר ולאחר שלוש תכניות חילוץ של האיחוד האירופי, האחרונה מיולי 2018, הכלכלה ביוון החלה להתייצב ואף הראתה שיעורי צמיחה חיוביים.
עם תחילת שנת 2018 ישנה מגמה מעורבת של עליית מחירי נדל"ן.
מגמת עליית מחירים באיי יוון המתוירים ואילו בערים המרכזיות והמאוכלסות של יוון קיימת מגמת ירידה במחירי הנדל"ן.
האפשרות להניב תשואות בנדל"ן תמיד מוגבלת בזמן. משקיעים  שיזהו את התחזקות הכלכלה ואת ההתאוששות המהירה של המדינה יוכלו לנצל את חלון ההזדמנויות להשקעות נדל"ן ביוון ולמצות את עליות הצפויות בשוק.

צעדים להקלות במס

לאחרונה, פרסם ראש ממשלת יוון שורת צעדים של הקלות במסים במטרה להפוך את יוון ליעד השקעה אטרקטיבי במיוחד למשקעים זרים.
הצעדים, המפורטים להלן, כוללים שורה של הקלות במס, שצפויות להיות מוגשות בהצעת חוק לאישור הפרלמנט בחודש הנוכחי. אם הקלות המס תתממשנה, השקעות נדל"ן ביוון תהיינה אטרקטיביות במיוחד למשקיעים.

  1. הפחתה בשיעור מס החברות מ- 28% ל- 24% החל משנת המס 2020.
  2. הפחתה בשיעור ניכוי המס במקור בעת חלוקת דיבידנד לתושב זר (שכבר הופחתה בשנת 2019 מ- 15% ל- 10%) כך שיעמוד על שיעור של 5% החל משנת 2020.
    הפחתת מס החברות בשילוב עם הפחתת המס על דיבידנד הן משמעותיות במיוחד כשמדובר בחברה ישראלית המחזיקה בחברה יוונית.
    המסקנה- שיעור המס האפקטיבי על הכנסות חברה הישראלית שמקורן בחברה היוונית (תחת מנגנון הזיכוי העקיף) צפוי לרדת לאחר הפחתות הצפויות מ- 38.8% לכדי 28.8% בלבד.
  3. פטור ממס רווח הון בעת מכירת מקרקעין המוחזקים כנכסים פרטיים (ולא עסקיים).

אמנת המס עם יוון

בדרך כלל, נוסח אמנות המס עם מדינות שונות מעניק זכות מיסוי ראשונה במדינת המקור (המדינה בה מצוי המקרקעין מניב ההכנסה) וזכות מיסוי שיורית למדינת המושב של המשקיע. כלומר, בישראל יידרש היחיד לשלם את המס החל על פי הוראות הפקודה והוא יקבל כזיכוי את המס הזר ששולם.
ישנן אמנות שבהקשר זה כוללות הוראות חריגות.
כך למשל, הוראות האמנה עם צרפת קובעות שהכנסות שכירות מקרקעין שמפיק תושב מדינה אחת במדינה האחרת – ימוסו במדינה האחרת בלבד (כלומר, למדינת המושב לא שמורה זכות מיסוי שיורית). כך גם באמנת המס עם שבדיה בעניין הכנסות משכירות מקרקעין.
הסדר דומה של זכות מיסוי בלעדית במדינת המקור קיים גם  באמנה עם יוון בסעיף בדבר הכנסות משכירות מקרקעין וסעיף  רווח הון ממכירת מקרקעין.

השקעות נדל"ן ביוון – תכנון מס 

ניתן יהיה ליהנות משיעורי המס הנמוכים ביוון ואף לא להידרש בהשלמת מס בישראל, שכן בהתאם להוראות האמנה בין ישראל ליוון, ליוון זכות מיסוי בלעדית על הכנסות משכירות.  כמו כן, זכות המיסוי הבלעדית הקבועה באמנה חלה גם על רווחי הון ממכירת מקרקעין ולכן  יחיד ישראלי המפיק הכנסות ממקרקעין ביוון עשוי, בהתאם לנסיבות ובתכנון נכון, להיות פטור ממס הן ביוון והן בישראל.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
אמנות מס

אמנות מס בשנת 2020

אמנות מס – פתח דברים  אמנות מס ומיסוי בינלאומי – מאת רואה חשבון אמנון בן שושן. אחת המטרות שלשמן מתקשרות מדינות באמנות מס היא מניעת

מיסוי בין לאומי

מיסוי בין לאומי – היבטי מס

הטלת מס בישראל מכוח חוק מיסוי בין לאומי – מאת רואה חשבון אמנון בן שושן לפי הוראות חוק יסוד "משק המדינה", מוטל מס על הכנסה

טופס W8-ben

טופס W-8BEN היבטי מיסוי

טופס W-8BEN  – פתח דברים טופס W-8BEN  מאת רואה חשבון אמנון בן שושן.  הסכם הפטקא, מסדיר את העברת מידע לרשויות המס בארצות הברית, באמצעות רשות

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

משרד רואה חשבון - תושב חוזר - החזר מס הכנסה - רואה חשבון בתל אביב
משרד רואה חשבון