חישוב דמי לידה לעצמאית

שיתוף ב email
שיתוף ב print
חישוב דמי לידה לעצמאית

עצמאית שימי לב, בשלב הראשון השכר שלך ייקבע לפי הכנסותייך כעצמאית כפי שמוגדרות בביטוח לאומי אשר בגינן את משלמת מקדמות ביטוח לאומי כעצמאית. דמי הלידה יתקבלו לחשבונך לאחר שבית החולים יעביר לביטוח לאומי את הנתונים על הלידה. התשלום יועבר באופן אוטומטי לחשבון הבנק שבו משולמת קצבת הילדים, ובלידה ראשונה- לפרטי חשבון הבנק שמסרת בבית החולים.

בשלב השני (בפועל), דמי הלידה שלך יחושבו לפי ההכנסה בשומה המתייחסת לשלושת החודשים שקדמו ליום הלידה.
החישוב יכול להיעשות על פי שתי שומות מס אם נניח ילדת בחודשים פברואר או מרץ, אך אם יום הלידה חל באחד מהחודשים בתקופה שבין חודש אפריל עד חודש דצמבר, החישוב יתבצע בהתחשב בשומת מס אחת בשנה בה חל היום הקובע.
ביום 28.3.16 עבר החוק לשינוי חישוב דמי הלידה של עצמאית ומי שילדה לאחר תחולת החוק החדש, יחולו עליה הוראות החוק החדש ותוכל לקבל דמי לידה לפי הגבוה מבין השתיים:
1. ההכנסה בשומת מס הנכללת ברבע השנה שקדמה ליום הקובע.
2. ההכנסה על פי שומת המס שקדמה לשנה בה חל היום הקובע.

כיצד אם כך מחושבת ההכנסה החודשית לצורך תשלום דמי הלידה?

יולדת מפסיקה לשלם דמי ביטוח לאומי כעצמאית החל מחודש הלידה למשך ארבעה חודשים. במידה והיולדת ילדה עד ה- 15 לחודש, היולדת לא תשלם דמי ביטוח לאומי כעצמאית בגין חודש הלידה הנ"ל ושלושת החודשים העוקבים.
אם המבוטחת ילדה החל מה- 16 לחודש, היא לא תידרש בתשלום דמי ביטוח לאומי כעצמאית בארבעת החודשים העוקבים לחודש בו התרחשה הלידה.
דמי הלידה בפועל ייקבעו לפי הכנסתה כפי שנקבעה בשומת מס לחלק במספר החודשים בגינם שולמו דמי ביטוח הלאומי כעצמאית בלבד.
אם נניח ילדת ב-1.1.19, לא תידרשי בתשלום מקדמות בחודשים ינואר עד אפריל 2019 ואילו ההכנסה שלך לצורך חישוב דמי לידה, יקבע לפי שומת מס בשנת 2018 בלבד. מאחר ושילמת בכל שנת 2018 מקדמות כעצמאית, דמי הלידה שלך בפועל יחושבו לפי ההכנסה בשומת מס 2018 חלקי 12 חודשים.
אם נניח ילדת בחודש 28.2.19, לא תידרשי בתשלום ביטוח לאומי בחודשים מרץ עד חודש יוני כולל בשנת המס 2019. דמי הלידה ייקבעו בהסתמך על ההכנסה שדווחה בשתי שומות מס. על פי ההכנסה הגבוהה מבין  ההכנסה בשומת מס בשנת 2019 לחלק ב- 8 חודשים (בהם שילמת מקדמות דמי ביטוח לאומי כעצמאית) או ההכנסה בשומת מס בשנת 2018 לחלק ב-12.
אם נניח ילדת ביום 16.9.18, לא תידרשי במקדמות כעצמאית בחודשים אוקטובר עד ינואר 2019 ואילו השכר שלך כדמי לידה יקבע לפי ההכנסה בשומת מס לשנת 2018 לחלק ב- 9 חודשים או לפי ממוצע ההכנסה בשומת מס בשנת 2017 לחלק ב-12 חודשים.

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
רואה חשבון

עוסק מורשה

עוסק מורשה – פתח דברים המינוח “עוסק” הנו שם כללי ליחיד, שותפות או חברה, בעלי תיק פעיל במע”מ. בחוק מס ערך מוסף, קיימים שני סוגי

הקמת עסק

הקמת עסק

הקמת עסק – פתח דבר גיבשתם החלטה על הקמת עסק חדש? תהליך הקמת עסק הוא מורכב. באמצעות מידע מקצועי ורלוונטי, אתם עשויים לגלות שהוא גם

שלילת תושבות ביטוח לאומי

שלילת תושבות ביטוח לאומי

תושבות ביטוח לאומי  שלילת תושבות ביטוח לאומי – מאת רואה חשבון אמנון בן שושן. הפסיקה קבעה שתושב ישראל הוא מי שמרכז חייו בישראל. מרכז החיים

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

משרד רואה חשבון - תושב חוזר - החזר מס הכנסה - רואה חשבון בתל אביב
משרד רואה חשבון