חשבונית מס – קצת סדר בנושא

שיתוף ב email
שיתוף ב print
חשבונית מס – קצת סדר בנושא

מהי חשבונית מס

מאת רו"ח אמנון בן שושן.
מס ערך מוסף הוטל בישראל לראשונה ב-1 ביולי 1976, מכוח חוק מס ערך מוסף, בעקבות המלצותיה של "ועדת אשר", שעסקה בעניין זה.
על עסקה בישראל ועל טובין מוטל מס ערך מוסף בשיעור אחיד ממחיר העסקה או הטובין.
כיום שיעור המע"מ על עסקאות הוא בשיעור אחיד ( 17%החל מיום 1.10.2015), למעט מקרים מיוחדים בהם קיים פטור על עסקאות או מוטל מע"מ בשיעור אפס.
חשבונית מס היא מסמך מסחרי המונפק, מכוח חוק מע"מ, ע"י עוסק מורשה לקונה בגין כל עסקה או חלק מעסקה גם אם הם פטורים ממס.
המסמך כולל את כל פרטי העִסקה בין קונה ומוכר ומקובל לצורכי התחשבנות עם שלטונות המס.
חשבונית המס נכנסה לתחולת חוק מע"מ שבה הושת על ציבור העוסקים חיוב מס ערך מוסף.

חשבונית מס, חשבונית עסקה ושאר ירקות.. 

קיימת סברה לא מדויקת שהנפקת חש' מס ע"י עוסק מורשה היא חובה בעת ביצוע עסקה חייבת במס בעוד שהנפקת חשבונית עסקה היא זכות.
העובדה הנכונה היא שעוסק מורשה חייב להנפיק לקונה חשבונית עסקה על כל עסקה או חלק מעסקה גם אם הם פטורים ממס,

ואילו הנפקת חשבונית מס היא רשות בתנאי אחד.
לפי לשון החוק: "עוסק מורשה רשאי להוציא לגבי עסקה חייבת במס חשבונית מס במקום חשבונית עסקה, וחייב הוא לעשות כן לפי דרישת הקונה".

המשמעות היא שרק אם הקונה דורש לקבל חש' מס, המוכר חייב לעשות כן. ואם אין דרישה כזו, אז אין חובה להנפיק חשבונית מס. 
לרוב, הקונה תמיד דורש חש' מס מהמוכר כדי ליהנות מקיזוז מע"מ הכלול בחשבונית ומכאן נוצרה הסברה הלא מדויקת.

טיפ להתנהלות נכונה

עוסקים מורשים שמוציאים בדרך קבע חשבונית עסקה כמסמך מעין "דרישת תשלום" שוגים בדרך ניהול ספרי העסק.
שכן מסמך זה מהווה ראייה על ביצוע עסקה חייבת במס ואינו שונה לעניין הדיווח לרשויות מע"מ מחשבונית מס.
לכן לא מומלץ לנהוג בדרך זו. נסיים בציטוט: "חכם לא נכנס לבעיות שפיקח יודע לצאת מהן"

ולהנפיק רק מסמך "חשבון חיוב" לצורך הגשת דרישת התשלום מלקוחות ובזמן החוקי להנפיק ללקוחות חשבונית. 

זכות קיזוז מע"מ תשומות 

חש' מס היא אסמכתא שמעידה על קיום העסקה.
קונה שהוא עוסק מורשה זכאי לנכות את מס התשומות ( מע"מ שהוטל בעסקה) הכלול בחש' מס שהוצאה לו כדין
ובלבד שהניכוי יעשה בתוך ששה חודשים מיום הוצאת החשבונית.

מועד הוצאת החשבונית

חשבונית תוצא ע"י המוכר או נותן השירותים תוך 14 ימים מ"מועד החיוב" במס.

 1. מועד החיוב במס במכר טובין הנו כדלקמן- 

     א) אם מחזור העסקאות של המוכר אינו עולה על 2 מיליון ₪, יחול מועד החיוב עם קבלת התמורה ועל הסכום שהתקבל (בסיס מזומן).     
     ב) אם מחזור העסקאות של המוכר גבוה מ- 2 מיליון ₪, יחול מועד החיוב עם מסירת הטובין לקונה ואם הטובין נמסר בחלקים אז מועד החיוב יחול על כל חלק שנמכר.

 1. מועד החיוב במס במתן שירות יחול עם קבלת התמורה ועל הסכום שנתקבל. (בסיס מזומן).

המבנה של חשבונית 

 1. כותרת "חשבונית מס"
 2. שם בעל העסק, המילים "עוסק מורשה", מענו ומספר הרישום (אם מדובר ביחיד אז יהיה מספר תעודת הזהות) במשרד מס ערך מוסף והכל בדפוס.
 3. המילה "מקור" בדפוס על מסמך המקור של חש' המס.
 4. מספר סידורי של החשבונית ותאריך.
 5. שם הלקוח ומענו ובמקרים מסוימים גם את מספר העוסק שלו.
 6. תיאור הטובין או תיאור השירות.
 7. סכום חשבונית ללא מע"מ. 
 8. סכום המע"מ ושיעורו בציון המילים "מס ערך מוסף"
 9. סכום החשבונית כולל מס ערך מוסף.

 

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

משרד רואה חשבון - תושב חוזר - החזר מס הכנסה - רואה חשבון בתל אביב
משרד רואה חשבון
סגירת תפריט

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!

שירותים מקצועיים לעצמאיים

משרד רואי חשבון אמנון בן שושן ושות’ נותן ללקוחותינו שירות פתיחת התיקים ברשויות ומקל על לקוחותיו בשלבי ההקמה הראשונים בתחילת הפעילות העסקית. 
יזמים רבים הנמצאים בתחילת דרכם, ניגשים להקמת עסק עצמאי בצורה חפוזה ולא שקולה. ולכן קיים צורך בפנייה לרואה חשבון מיד עם גיבוש ההחלטה על התחלת הפעילות העסקית של עצמאי. 
במשרד רואי חשבון אמנון בן שושן ושות' הלקוחות נהנים ממגוון שירותים מקצועיים החל מבדיקת היתכנות וכדאיות לפתיחת עסק עצמאי ועריכת תכנית עסקית וכלה בייעוץ בנושא מימון וליווי מול הבנקים, טיפים ועצות מעשיות לניהול נכון של העסק. 
משרדינו מעניק ללקוחותיו מידע ראשוני על התנהלות נכונה מול רשויות המס בישראל והתייחסות לסוגיות חשובות בנושאים כגון: מס הכנסה, מע”מ וביטוח לאומי והנחיות בנושא ניהול תקין של ספרי העסק.
משרדינו אמון על ליווי הפעילות העסקית היום יומית של עצמאיים במטרה לבחון בכל נקודת זמן היכן ניתן להתייעל ולשפר את הרווחיות בעסק כבר בשנה השוטפת ולא בדיעבד ואף מעניק מענה מידי לסוגיות שוטפות המעסיקות את בעל העסק בנושאים של העסקת עובדים, התמודדות בניהול ספרים תקין, ניהול רכש, הגדלת רווחיות וניהול תזרים מזומנים בעסק. 
משרדינו מתמחה בליווי מקצועי וייעוץ מיסויי לעצמאיים לכל אורך הפעילות העסקית, מעניק ייצוג ללקוחותיו מול רשויות המס ומגיש דוחות מס שנתיים והצהרות הון למס הכנסה לעצמאיים ויחידים שונים החייבים בדיווח. 

ליווי בפתיחת עסקים וייעוץ עסקי

יזמים רבים הנמצאים בתחילת דרכם, ניגשים להקמת עסק בצורה חפוזה ולא שקולה.
פנייה לרואה חשבון תוכל לבור את המוץ מן התבן ולכוון את הלקוח לדרך הפעולה הטובה ביותר. 
חוות דעתו של רואה החשבון משנה לחלוטין את התפיסה הראשונית אודות העסק ויכולה אף להיות משמעותית בהתחקות אחר המודל הכלכלי הנכון. 
שירותי ראיית חשבון מלווים את בעל העסק לאורך כל פעילותו העסקית. 
במשרד רואי חשבון אמנון בן שושן ושות' תקבלו שירות היתכנות לבדיקת כדאיות לפתיחת עסק, סוג ההתאגדות המועדף (עצמאי/חברה, עוסק פטור/מורשה), ייעוץ וליווי בהתנהלות נכונה מול הבנקים, כמו גם טיפים ועצות מעשיות לניהול נכון של העסק, בעיקר מן הפן הכספי.
משרד רואה החשבון אמנון בן שושן ושות' מספק במידת הצורך ייצוג בדיוני מס וביקורת של רשויות המס, ביצוע הערכות שווי, עריכת משכורות לעובדים, כתיבת תכניות עסקיות, ייעוץ מיסויי ועסקי שאינו שגרתי, עריכת תשתית לניהול תקציב החברה, בניית דוח תזרים מזומנים, תכנון מבנה עסקי, בניית תמחיר למוצרי העסק וכדומה.

שירותי ראיית חשבון

היבטי מיסוי מקיפים ומשפעים על חיינו החל ממיסים עקיפים, דרך מיסים ישירים ושיקולי מס מושפעים ממצבו של הלקוח והיבטיו האינדיבידואליים. 
משרד רואי חשבון אמנון בן שושן ושות' מעניק ללקוחותיו שירותי ראיי חשבון ביחס אישי המותאם לצרכיו ושאיפותיו של הלקוח. 
עצמאיים רבים מתלבטים לגבי העיתוי הנכון לפנייה לשירותי ראיית חשבון. במרבית המקרים, ההתנהלות הראשונית נעשית באופן עצמאי על בסיס ייעוץ מחברים, סיוע מצד קרובי משפחה, התבססות על מידע מהאינטרנט או העיתונות וכדומה. 
כאשר הסוגיות הופכות למורכבות יותר ו/או כאשר מתבררים פערי ידע משמעותיים, נעשית פנייה לרואה חשבון מקצועי. מדובר בטעות נפוצה אשר עלולה לגרום לנזקים כלכליים הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. 
פנייה למשרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות' לקבלת שירותי ראיית חשבון  הנה "יפה שעה אחת קודם". 
טביעת היד המקצועית לא תסייע רק בהתנהלות השוטפת, אלא תוכל גם להשפיע על השיקולים הפיננסיים ולשנות מקצה לקצה את הכדאיות העסקית וההיתכנות הכלכלית. 
משרד אמנון בן שושן ושות' הוא משרד רואה חשבון בתל אביב אשר עומד לרשות לקוחותיו במגוון תחומים ומספק שירותי ייעוץ חד פעמיים וליווי מלא ושוטף לעסקים ואנשים פרטיים. 
המשרד רואה לעצמו למטרה להוביל את הלקוח להתנהלות מיסויית וחשבונאית נכונה אשר תמקסם את נכסיו בזכות מיומנות והיכרות מעמיקה של החקיקה, התקינה, הפסיקה, הרפורמות והתמורות בעולם הפיננסי בישראל בכלל, ודיני המיסים בפרט.

הקמה וליווי מקצועי לחברות בע"מ

ישנם שיקולים משפטיים ומיסויים רבים בהקמת חברה.  
יזמים רבים הנמצאים בתחילת דרכם, ניגשים להקמת חברה בע"מ בצורה חפוזה ולא שקולה. ולכן קיים צורך בפנייה לרואה חשבון מיד עם גיבוש ההחלטה על התחלת פעילות עסקית כחברה בע”מ.
במשרד רואי חשבון אמנון בן שושן ושות' תקבלו שירותים לבדיקת היתכנות וכדאיות לפתיחת חברה, סוג ההתאגדות המועדף, עריכת תכנית עסקית, ייעוץ בנושא מימון וליווי מול הבנקים, טיפים ועצות מעשיות לניהול נכון של החברה. 
משרדינו מעניק ללקוחותיו מידע ראשוני על התנהלות נכונה מול רשויות המס בישראל והתייחסות לסוגיות בנושאים- מס הכנסה, מע”מ וביטוח לאומי והנחיות בנושא ניהול תקין של ספרי העסק.
משרדינו אמון על ליווי הפעילות העסקית היום יומית של החברה במטרה לבחון היכן ניתן לייעל ולשפר את הרווחיות בחברה כבר בשנה השוטפת ולא בדיעבד ונותן מענה מידי לסוגיות שוטפות המעסיקות את בעל העסק בנושאים של העסקת עובדים, התמודדות בניהול ספרים תקין, ניהול רכש, הגדלת רווחיות בחברה, בניית תקציב בחברה לצורך בחינת עמידה ביעדים וניהול תזרים מזומנים.

מיסוי בינלאומי

מיסוי בינלאומי הוא תחום מורכב, שכן הוא מהווה שילוב עדין בין דיני המסים בישראל, הדין הזר ואמנות מס בינלאומיות. כמו כן, הוא מושפע באופן ספציפי מאופייה של הפעילות העסקית ומטרותיו של העומד מאחוריה.

תכנון מס בנוגע למיסוי בינלאומי הוא בעל משקל רב לגבי הפחתת נטלי מס גבוהים בגין הכנסות ורווחים שהנם תולדה של פעילות בחו”ל. לא אחת, שירותי רואה חשבון במיסוי בינלאומי משפיעים באופן ישיר על כדאיותה של ההשקעה והפעילות מחוץ לישראל. 
בין השאר, מטרתו של הליווי המקצועי הנה למנוע מצבים של כפל מס.

משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות’, מתמחה במיסוי בינלאומי ומציע ללקוחותיו מגוון רחב של שירותים בתחום כגון ייעוץ ותכנון מס בינלאומי מקיף, בחינת מבנה החזקות בחו”ל בדגש על שיקולי מס אפקטיביים, היכרות עם אמנות מס רלוונטיות לצמצום נטלי מס בינלאומיים, ייעוץ בדבר רה-לוקיישן לתושבי ישראל, מתן ייעוץ לעולים חדשים ותושבים חוזרים, בקשות לרשות המסים בישראל עבור תושב ישראל בנושא- גילוי מרצון, עריכה והגשת בקשות  פרה-רולינג, ייעוץ וליווי מול בנקים בנושא העברות כספים מחו"ל, ייעוץ מס בנושא ירושות ומתנות, עריכת חוות דעת מקצועיות בתחום המיסוי, עריכת הצהרות הון, צמצום נטל מס אשר מוטל על גורמים זרים שפועלים בישראל, ניהול נכון של חלוקת רווחים לצורכי מס, סיוע בהגשת דו”ח מס בחו”ל, סיוע בהקמת ישויות במדינות זרות (ובישראל), שינויים מבניים, קביעת מחירי העברה, תזמון ושיטתיות אשר כרוכים בחלוקת דיבידנדים, מתן ייעוץ לתושבים זרים העובדים בישראל ועוד.

דילוג לתוכן
צור קשר