עוסק פטור או עוסק מורשה

שיתוף ב email
שיתוף ב print
עוסק פטור או עוסק מורשה

עוסק פטור או עוסק מורשה – פתח דבר

מתלבט בין עוסק פטור או עוסק מורשה? המאמר עבורך.
המינוח "עוסק" הנו שם כללי עבור כלל העוסקים (מורשים או פטורים) אשר מנהלים תיק פעיל ברשות מס ערך מוסף.
לפני שניתן להתחיל בפעילות עסקית כלשהי, החוק מחייב רישום ברשויות המס.

חיוב רישום ע"פ חוק מע"מ

בתקנות מע"מ מפורטת רשימה של תחומי פעילות המחייבת עוסקים להירשם כעוסקים מורשים בלבד, ולכן עוסקים המעוניינים לפעול בענף כלשהו הנכלל באותה רשימה ספציפית זו המפורטת בתקנות מע”מ, אין אפשרות לבחור ולהתלבט בין שתי החלופות, אלא להירשם כעוסק מורשה בלבד. 
חברה בע"מ למשל אינה יכולה בשום מצב להירשם במע"מ כעוסק פטור ובפן היחידים, עיסוקים כגון עורך דין, מנהל חשבונות, רופא, מהנדס וכו' אינם יכולים להירשם כעוסק פטור.

שיקולי מחזור עסקאות

סעיף 1 לחוק מע”מ קובע, שתקרת מחזור עסקאותיו של עוסק פטור לא יעלה 100,187 ₪ (בשנת 2019).
דהיינו עוסק אשר יעבור את תקרת המחזור יחויב שינוי סיווג לעוסק מורשה.
יתרה מכך, עוסק אשר יחזה בתחילת דרכו העסקית, בשלב הראשוני של פתיחת עסק במע”מ כי מחזור עסקאותיו בשנה
יעלה על הסכום המצוין לעיל בסעיף זה,  יחויב ברישום כעוסק מורשה בלבד.

שיקולי מיתוג

עוסק מורשה מצטייר בעייני לקוחות טוב יותר מאשר עוסק פטור מהסיבה המוזכרת לעיל (עובדה המאפיינת במחזור עסקאות נמוך),
אך עובדה זו אינה מעידה כלל על מקצועיותו של עוסק פטור, אם כי מרמזת על ניסיונו הדל בתחום עיסוקו ורמת הכנסותיו השנתיות.

עלויות שכר טרחה 

עלויות שכר טרחה של רואה חשבון עבור ניהול תיק של עוסק מורשה מול רשויות המס גבוהות מעלויות שכר הטרחה לניהול תיק עוסק פטור.
עוסק מורשה מחויב לרוב בדיווח דו חודשי לרשויות המס, לעומת זאת עוסק פטור מחויב בהגשת דו"ח שנתי בלבד למע”מ (עד 31 בינואר בשנה העוקבת), המפרט את סך הכנסותיו הפטורות בשנת המס.  לכן הטיפול בניהול התיק והגשת הדוחות התקופתיים לרשויות המס מחייבות את נותן השרות באחריות רבה ומצריכה ממנו יותר השקעה.

התנהלות מול רשויות המס

בקרב עצמאיים רווחת טעות נפוצה שעוסק פטור הנו פטור גם ממס על הכנסותיו לצורכי מס הכנסה.
מס הכנסה הוא מס ישיר שחל על כל תושב ישראל בין אם הוא מפיק את הכנסותיו בישראל ובין אם מחוצה לה (שיטת מס מעורבת– טריטוריאלית ופרסונלית).
במקרים חריגים, רשאים תושבי ישראל ליהנות מפטור ממס הכנסה. סעיף 9 לפקודת מס הכנסה מפרט מי זכאי ליהנות מפטור ממס ואילו סוגי הכנסות מקנים את הפטור.

המינוח "עוסק פטור" מבטא את מאפייני הדיווח של עצמאי והתנהלותו מול רשות המע"מ בלבד ואינו מעיד על אי חבות במס הכנסה.
גם עוסק פטור וגם עוסק מורשה מחויבים בהגשת דו"ח שנתי למס הכנסה  על הכנסותיהם שהופקו ו/או נצמחו בישראל או מחוצה לה.
דו"ח המס השנתי, כאמור יוגש לרוב עד סוף מאי בשנה העוקבת לשנת המס המדוברת או במועד מאוחר יותר באותה שנה וזאת אם בחר בעל העסק להיות מיוצג ע"י רואה חשבון / יועץ מס, שהוסמכו מתוקף חוק לייצג עוסקים/נישומים ולכן גם מקבלים אורכות אוטומטיות להגשת דוחות המס במועדים מאוחרים יותר עבור הלקוחות אותם הם מייצגים.

דרישות ניהול ספרים מעוסק פטור 

עוסק פטור נדרש לניהול ספרים יחסית פשוט, לעומת עוסק מורשה אשר מחויב  לנהל את ספריו לצורכי מס בהתאם
לאופי העסק והיקפו. ככל שהיקף העסק גדל, כך חובתו של העוסק המורשה לנהל מערכת חשבונות מורכבת יותר ואף
נדרש ממנו לתיעוד ספרי חשבונות ומסמכים נוספים הנוגעים לעסקו.

קישורים למאמרים נוספים 

למאמר בנושא עוסק פטור.
למידע נוסף בנושא ניהול ספרים של עוסק פטור
למאמר בנושא עוסק מורשה.

אודות משרדינו

משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות' מנוסה בליווי עוסקים החל משלב ההקמה ופתיחת תיקים  וכן לכל אורך הפעילות העסקית
תוך שימת דגש על מתן שירות אישי ומותאם לבעל העסק, בחינת היקף פעילותו וצרכיו.

המשרד מוביל בתחום המיסוי הישראלי והמיסוי הבינלאומי ומחויב לסטנדרטים הגבוהים ביותר של שירות, ידע מקצועי, כתיבה, ואינטגרציה בין תחומי
המס השונים, לרבות הכרות עם התקינה החשבונאית.

משרדינו מפרסם מידי תקופה עשרות מאמרים במגוון נושאים בתחום המיסוי לרווחת מבקרים מזדמנים. 

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
איך פותחים עוסק פטור

איך פותחים עוסק פטור

פתח דבר – איך פותחים עוסק פטור מאמר זה מובא לרווחת הגולשים כמידע ראשוני בלבד ליחיד בנושא איך פותחים עוסק פטור וכיצד להירשם במשרד מע”מ

קרא עוד »

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

משרד רואה חשבון - תושב חוזר - החזר מס הכנסה - רואה חשבון בתל אביב
משרד רואה חשבון
סגירת תפריט

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!

שירותים מקצועיים לעצמאיים

משרד רואי חשבון אמנון בן שושן ושות’ נותן ללקוחותינו שירות פתיחת התיקים ברשויות ומקל על לקוחותיו בשלבי ההקמה הראשונים בתחילת הפעילות העסקית. 
יזמים רבים הנמצאים בתחילת דרכם, ניגשים להקמת עסק עצמאי בצורה חפוזה ולא שקולה. ולכן קיים צורך בפנייה לרואה חשבון מיד עם גיבוש ההחלטה על התחלת הפעילות העסקית של עצמאי. 
במשרד רואי חשבון אמנון בן שושן ושות' הלקוחות נהנים ממגוון שירותים מקצועיים החל מבדיקת היתכנות וכדאיות לפתיחת עסק עצמאי ועריכת תכנית עסקית וכלה בייעוץ בנושא מימון וליווי מול הבנקים, טיפים ועצות מעשיות לניהול נכון של העסק. 
משרדינו מעניק ללקוחותיו מידע ראשוני על התנהלות נכונה מול רשויות המס בישראל והתייחסות לסוגיות חשובות בנושאים כגון: מס הכנסה, מע”מ וביטוח לאומי והנחיות בנושא ניהול תקין של ספרי העסק.
משרדינו אמון על ליווי הפעילות העסקית היום יומית של עצמאיים במטרה לבחון בכל נקודת זמן היכן ניתן להתייעל ולשפר את הרווחיות בעסק כבר בשנה השוטפת ולא בדיעבד ואף מעניק מענה מידי לסוגיות שוטפות המעסיקות את בעל העסק בנושאים של העסקת עובדים, התמודדות בניהול ספרים תקין, ניהול רכש, הגדלת רווחיות וניהול תזרים מזומנים בעסק. 
משרדינו מתמחה בליווי מקצועי וייעוץ מיסויי לעצמאיים לכל אורך הפעילות העסקית, מעניק ייצוג ללקוחותיו מול רשויות המס ומגיש דוחות מס שנתיים והצהרות הון למס הכנסה לעצמאיים ויחידים שונים החייבים בדיווח. 

ליווי בפתיחת עסקים וייעוץ עסקי

יזמים רבים הנמצאים בתחילת דרכם, ניגשים להקמת עסק בצורה חפוזה ולא שקולה.
פנייה לרואה חשבון תוכל לבור את המוץ מן התבן ולכוון את הלקוח לדרך הפעולה הטובה ביותר. 
חוות דעתו של רואה החשבון משנה לחלוטין את התפיסה הראשונית אודות העסק ויכולה אף להיות משמעותית בהתחקות אחר המודל הכלכלי הנכון. 
שירותי ראיית חשבון מלווים את בעל העסק לאורך כל פעילותו העסקית. 
במשרד רואי חשבון אמנון בן שושן ושות' תקבלו שירות היתכנות לבדיקת כדאיות לפתיחת עסק, סוג ההתאגדות המועדף (עצמאי/חברה, עוסק פטור/מורשה), ייעוץ וליווי בהתנהלות נכונה מול הבנקים, כמו גם טיפים ועצות מעשיות לניהול נכון של העסק, בעיקר מן הפן הכספי.
משרד רואה החשבון אמנון בן שושן ושות' מספק במידת הצורך ייצוג בדיוני מס וביקורת של רשויות המס, ביצוע הערכות שווי, עריכת משכורות לעובדים, כתיבת תכניות עסקיות, ייעוץ מיסויי ועסקי שאינו שגרתי, עריכת תשתית לניהול תקציב החברה, בניית דוח תזרים מזומנים, תכנון מבנה עסקי, בניית תמחיר למוצרי העסק וכדומה.

שירותי ראיית חשבון

היבטי מיסוי מקיפים ומשפעים על חיינו החל ממיסים עקיפים, דרך מיסים ישירים ושיקולי מס מושפעים ממצבו של הלקוח והיבטיו האינדיבידואליים. 
משרד רואי חשבון אמנון בן שושן ושות' מעניק ללקוחותיו שירותי ראיי חשבון ביחס אישי המותאם לצרכיו ושאיפותיו של הלקוח. 
עצמאיים רבים מתלבטים לגבי העיתוי הנכון לפנייה לשירותי ראיית חשבון. במרבית המקרים, ההתנהלות הראשונית נעשית באופן עצמאי על בסיס ייעוץ מחברים, סיוע מצד קרובי משפחה, התבססות על מידע מהאינטרנט או העיתונות וכדומה. 
כאשר הסוגיות הופכות למורכבות יותר ו/או כאשר מתבררים פערי ידע משמעותיים, נעשית פנייה לרואה חשבון מקצועי. מדובר בטעות נפוצה אשר עלולה לגרום לנזקים כלכליים הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. 
פנייה למשרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות' לקבלת שירותי ראיית חשבון  הנה "יפה שעה אחת קודם". 
טביעת היד המקצועית לא תסייע רק בהתנהלות השוטפת, אלא תוכל גם להשפיע על השיקולים הפיננסיים ולשנות מקצה לקצה את הכדאיות העסקית וההיתכנות הכלכלית. 
משרד אמנון בן שושן ושות' הוא משרד רואה חשבון בתל אביב אשר עומד לרשות לקוחותיו במגוון תחומים ומספק שירותי ייעוץ חד פעמיים וליווי מלא ושוטף לעסקים ואנשים פרטיים. 
המשרד רואה לעצמו למטרה להוביל את הלקוח להתנהלות מיסויית וחשבונאית נכונה אשר תמקסם את נכסיו בזכות מיומנות והיכרות מעמיקה של החקיקה, התקינה, הפסיקה, הרפורמות והתמורות בעולם הפיננסי בישראל בכלל, ודיני המיסים בפרט.

הקמה וליווי מקצועי לחברות בע"מ

ישנם שיקולים משפטיים ומיסויים רבים בהקמת חברה.  
יזמים רבים הנמצאים בתחילת דרכם, ניגשים להקמת חברה בע"מ בצורה חפוזה ולא שקולה. ולכן קיים צורך בפנייה לרואה חשבון מיד עם גיבוש ההחלטה על התחלת פעילות עסקית כחברה בע”מ.
במשרד רואי חשבון אמנון בן שושן ושות' תקבלו שירותים לבדיקת היתכנות וכדאיות לפתיחת חברה, סוג ההתאגדות המועדף, עריכת תכנית עסקית, ייעוץ בנושא מימון וליווי מול הבנקים, טיפים ועצות מעשיות לניהול נכון של החברה. 
משרדינו מעניק ללקוחותיו מידע ראשוני על התנהלות נכונה מול רשויות המס בישראל והתייחסות לסוגיות בנושאים- מס הכנסה, מע”מ וביטוח לאומי והנחיות בנושא ניהול תקין של ספרי העסק.
משרדינו אמון על ליווי הפעילות העסקית היום יומית של החברה במטרה לבחון היכן ניתן לייעל ולשפר את הרווחיות בחברה כבר בשנה השוטפת ולא בדיעבד ונותן מענה מידי לסוגיות שוטפות המעסיקות את בעל העסק בנושאים של העסקת עובדים, התמודדות בניהול ספרים תקין, ניהול רכש, הגדלת רווחיות בחברה, בניית תקציב בחברה לצורך בחינת עמידה ביעדים וניהול תזרים מזומנים.

מיסוי בינלאומי

מיסוי בינלאומי הוא תחום מורכב, שכן הוא מהווה שילוב עדין בין דיני המסים בישראל, הדין הזר ואמנות מס בינלאומיות. כמו כן, הוא מושפע באופן ספציפי מאופייה של הפעילות העסקית ומטרותיו של העומד מאחוריה.

תכנון מס בנוגע למיסוי בינלאומי הוא בעל משקל רב לגבי הפחתת נטלי מס גבוהים בגין הכנסות ורווחים שהנם תולדה של פעילות בחו”ל. לא אחת, שירותי רואה חשבון במיסוי בינלאומי משפיעים באופן ישיר על כדאיותה של ההשקעה והפעילות מחוץ לישראל. 
בין השאר, מטרתו של הליווי המקצועי הנה למנוע מצבים של כפל מס.

משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות’, מתמחה במיסוי בינלאומי ומציע ללקוחותיו מגוון רחב של שירותים בתחום כגון ייעוץ ותכנון מס בינלאומי מקיף, בחינת מבנה החזקות בחו”ל בדגש על שיקולי מס אפקטיביים, היכרות עם אמנות מס רלוונטיות לצמצום נטלי מס בינלאומיים, ייעוץ בדבר רה-לוקיישן לתושבי ישראל, מתן ייעוץ לעולים חדשים ותושבים חוזרים, בקשות לרשות המסים בישראל עבור תושב ישראל בנושא- גילוי מרצון, עריכה והגשת בקשות  פרה-רולינג, ייעוץ וליווי מול בנקים בנושא העברות כספים מחו"ל, ייעוץ מס בנושא ירושות ומתנות, עריכת חוות דעת מקצועיות בתחום המיסוי, עריכת הצהרות הון, צמצום נטל מס אשר מוטל על גורמים זרים שפועלים בישראל, ניהול נכון של חלוקת רווחים לצורכי מס, סיוע בהגשת דו”ח מס בחו”ל, סיוע בהקמת ישויות במדינות זרות (ובישראל), שינויים מבניים, קביעת מחירי העברה, תזמון ושיטתיות אשר כרוכים בחלוקת דיבידנדים, מתן ייעוץ לתושבים זרים העובדים בישראל ועוד.

דילוג לתוכן
צור קשר