תיירות יוצאת – היבטי מיסוי

שיתוף ב email
שיתוף ב print
תיירות יוצאת – היבטי מיסוי

תיירות יוצאת – פתח דבר

תיירות יוצאת הנה תיירות המסתמכת על מבקרים ממדינות זרות לגבולות מדינה אחרת.
ישנם עסקים שפעילותם העסקית הנה מתן שירותי תיירות בחו"ל הכוללים שירותי תעופה, מלונאות, מזון, הסעה, השכרת רכב, כניסה לאתרים, שירותי הדרכה, כניסה למופעים וכיוצא בזה. עיסוק בתחום תיירות חוץ מחייב קשר של העוסק עם ספקים ברחבי העולם. קשר זה מתבצע באמצעות סוכנויות נסיעות מקומיות בארצות היעד, המבצעות עבורם עסקאות קמעונאיות.
בסוג שירות זה, מקובל לגבות גם עמלה בשיעור מסך העסקה המרכיבה את החבילה.
ביום 15.6.2017 נתן בית המשפט המחוזי בת"א תוקף של פס"ד להסכם פשרה  ענפי בין התאחדות משרדי הנסיעות ויועצי התיירות בישראל,
לבין רשות המסים (מע"מ), באשר לחיוב במע"מ בגין תיירות יוצאת, לרבות מכר מכירת כרטיסי טיסה ושירותי קרקע בחו"ל.

תיירות יוצאת – סוגיית מע"מ

נשאלת השאלה מהו דין החיוב במע"מ על כל רכיבי השירות שניתנים ע"י העוסק שעיקר פעילותו בישראל?

שירותי תיירות יוצאת המתבצעים בחו"ל

במצב (לא שכיח) שבו כל שירותי התיירות מתבצעים באמצעות העוסק בחו"ל בלבד, יכול לחול מע"מ בשיעור אפס לפי סעיף 30(א)(7) לחוק מע"מ.
ע"פ החוק, על מנת שעוסק יהיה זכאי לדווח על שירותיו במע"מ בשיעור אפס, הוא צריך לעמוד בשני תנאים מצטברים: עיקר עיסוקו בישראל ומלוא השירות חייב להינתן על ידו בחו"ל.
במצבים שכיחים, בהם רק חלק מהשירות בחו"ל מסופק על ידי העוסק וניתן להפריד את שירותיו מיתר השירותים הכלולים בחבילה, יהיה ניתן לדווח את העסקה בשיעור מע"מ אפס בהתקיים שני התנאים המצטברים לעיל. לגבי יתר השירותים יחולו הכללים כמופרט להלן.
בהערת אגב, יצוין כי החוק מונה מספר מצבים נוספים, שבהם מתאפשר דיווח עסקת שירות במע"מ אפס, ובין היתר, כאשר מדובר במתן שירות לתושב חוץ בלבד לפי סעיף 30 (א)(5).

מאמר זה לא יידון בסוגיה זו מתוך הנחה, שעיקר לקוחותיו של עוסק בתחום תיירות יוצאת הנם תושבי ישראל ולכן הסעיפים הרלוונטיים הנם 30 (א) (7) ו- 30 (א) (10). 

שירותי תעופה

על עמלות התיווך בגין הטיסות שסיפק ללקוח כחלק מהשירות, יחול מע"מ אפס "זכות לטיסה" לפי סעיף 30(א)(10) לחוק. גם העברות נכללות בסעיף זה.
מע"מ בשיעור אפס יחול על כלל התמורה המשולמת בשל עסקה (בין אם מדובר במכירה או בין אם מדובר בשירות) שהיא מכירת זכות לנסיעות חוץ בין ששולמה בשל מכר הזכות ובין ששולמה בשל רכיב השירות (עמלה) הכלול במכירתה. אין זה משנה אם העמלה משולמת ע"י חברות התעופה או ישירות ע"י מקבל השירות.
לסיכום – על עסקאות מכר כרטיסי טיסה בידי סוכני נסיעות יחול מע"מ בשיעור אפס על מלוא התמורה המתקבלת מאת רוכשי הכרטיסים לרבות מרכיב הרווח.
מכאן אין מקום להבחנה בין חבות המס אשר תחול על מכירת כרטיסי טיסה בידי סוכני נסיעות לבין זו של חברות תעופה שכן על כלל עסקאות אלה יחול מע"מ בשיעור אפס.

שירותי קרקע

שירותי קרקע בחו"ל הניתנים באמצעות נותן שירותים (ספק מקומי) בחו"ל.
(להבדיל אם השירות ניתן ע"י העוסק בעצמו בחו"ל ואז ניתן להחיל את סעיף 30(א)(7).
כגון- לינה, השכרת רכב, כניסה לאתרים, שירותי הדרכה, מופעים וכיוצא בזה. יחול מע"מ בשיעור מלא.
וזאת על פי הסכם פשרה עם רשות המסים שאושר ביום 15.6.17 בבית המשפט.
כיוון שכל השירות שמעניק הסוכן למקבל השירות, הנו מכירת הזכות לקבלת שירותי קרקע בחו"ל שניתן בפועל בישראל, ולכן יחול מע"מ בשיעור מלא.
החיוב יחול על סכום העמלה בלבד שהוא ההפרש בין התמורה המתקבלת מהקונה לבין העלות המשולמת ע"י סוכן הנסיעות לנותן שירותי הקרקע.
אם אין עמלה – אין כמובן חיוב במע"מ.

חבילות תיירות משולבות

  1. במתן שירות של חבילות בגינן ניתן לבצע הפרדה בין שירות הזמנת הטיסות ללקוח לשירותי הקרקע, יחולו הוראות הבאות:
    עמלות בידי נותן השירות עבור זכות הטיסה תחויב במע"מ בשיעור אפס לפי סעיף 30(א)(10), אבל שירותי קרקע יחויבו בשיעור מע"מ מלא.
  2. בחבילות משולבות שלא ניתן להפריד בין הטיסה לשירותי הקרקע: 50% מכלל העמלה, תחויב במע"מ מלא, ו- 50% בשיעור אפס.

אודות משרדינו

משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות' מנוסים בליווי סוכני נסיעות בעלי פעילות עסקית של מתן שירותי תיירות יוצאת לחו"ל בין אם מדובר בטיסות ושירותי קרקע בלבד ובין אם מדובר במכירת חבילות נופש לחו"ל מלאות הכוללות רכיבי שירות כגון שירותי קרקע.
משרדינו מלווה בניסיון רב את לקוחותיו באופן אישי ומקצועי ונותן מענה ללקוחותיו לכל סוגיות המס המורכבות הכרוכות בפעילות מסוג זה.

כותב המאמר – רואה חשבון אמנון בן שושן.
המידע המפורט במאמר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי, ואין הכותב אחראי לתוצאות השימוש בו ואין באמור בו כדי להוות מענה לנסיבות מקרה קונקרטיות ו/או ספציפיות, לחוות דעה או להביע עמדה ביחס למקרה מסוים.

 

אהבתם את המאמר? שתפו עם חברים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
עוסק מורשה

עוסק מורשה

עוסק מורשה – פתח דברים המינוח “עוסק” הנו שם כללי ליחיד, שותפות או חברה, בעלי תיק פעיל במע”מ. בחוק מס ערך מוסף, קיימים שני סוגי

קרא עוד »

צרו קשר

אתם מוזמנים ליצור קשר או להשאיר פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

משרד רואה חשבון - תושב חוזר - החזר מס הכנסה - רואה חשבון בתל אביב
משרד רואה חשבון
סגירת תפריט

רישום לניוזלטר

אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנו נדאג לעדכן אתכם!

שירותים מקצועיים לעצמאיים

משרד רואי חשבון אמנון בן שושן ושות’ נותן ללקוחותינו שירות פתיחת התיקים ברשויות ומקל על לקוחותיו בשלבי ההקמה הראשונים בתחילת הפעילות העסקית. 
יזמים רבים הנמצאים בתחילת דרכם, ניגשים להקמת עסק עצמאי בצורה חפוזה ולא שקולה. ולכן קיים צורך בפנייה לרואה חשבון מיד עם גיבוש ההחלטה על התחלת הפעילות העסקית של עצמאי. 
במשרד רואי חשבון אמנון בן שושן ושות' הלקוחות נהנים ממגוון שירותים מקצועיים החל מבדיקת היתכנות וכדאיות לפתיחת עסק עצמאי ועריכת תכנית עסקית וכלה בייעוץ בנושא מימון וליווי מול הבנקים, טיפים ועצות מעשיות לניהול נכון של העסק. 
משרדינו מעניק ללקוחותיו מידע ראשוני על התנהלות נכונה מול רשויות המס בישראל והתייחסות לסוגיות חשובות בנושאים כגון: מס הכנסה, מע”מ וביטוח לאומי והנחיות בנושא ניהול תקין של ספרי העסק.
משרדינו אמון על ליווי הפעילות העסקית היום יומית של עצמאיים במטרה לבחון בכל נקודת זמן היכן ניתן להתייעל ולשפר את הרווחיות בעסק כבר בשנה השוטפת ולא בדיעבד ואף מעניק מענה מידי לסוגיות שוטפות המעסיקות את בעל העסק בנושאים של העסקת עובדים, התמודדות בניהול ספרים תקין, ניהול רכש, הגדלת רווחיות וניהול תזרים מזומנים בעסק. 
משרדינו מתמחה בליווי מקצועי וייעוץ מיסויי לעצמאיים לכל אורך הפעילות העסקית, מעניק ייצוג ללקוחותיו מול רשויות המס ומגיש דוחות מס שנתיים והצהרות הון למס הכנסה לעצמאיים ויחידים שונים החייבים בדיווח. 

ליווי בפתיחת עסקים וייעוץ עסקי

יזמים רבים הנמצאים בתחילת דרכם, ניגשים להקמת עסק בצורה חפוזה ולא שקולה.
פנייה לרואה חשבון תוכל לבור את המוץ מן התבן ולכוון את הלקוח לדרך הפעולה הטובה ביותר. 
חוות דעתו של רואה החשבון משנה לחלוטין את התפיסה הראשונית אודות העסק ויכולה אף להיות משמעותית בהתחקות אחר המודל הכלכלי הנכון. 
שירותי ראיית חשבון מלווים את בעל העסק לאורך כל פעילותו העסקית. 
במשרד רואי חשבון אמנון בן שושן ושות' תקבלו שירות היתכנות לבדיקת כדאיות לפתיחת עסק, סוג ההתאגדות המועדף (עצמאי/חברה, עוסק פטור/מורשה), ייעוץ וליווי בהתנהלות נכונה מול הבנקים, כמו גם טיפים ועצות מעשיות לניהול נכון של העסק, בעיקר מן הפן הכספי.
משרד רואה החשבון אמנון בן שושן ושות' מספק במידת הצורך ייצוג בדיוני מס וביקורת של רשויות המס, ביצוע הערכות שווי, עריכת משכורות לעובדים, כתיבת תכניות עסקיות, ייעוץ מיסויי ועסקי שאינו שגרתי, עריכת תשתית לניהול תקציב החברה, בניית דוח תזרים מזומנים, תכנון מבנה עסקי, בניית תמחיר למוצרי העסק וכדומה.

שירותי ראיית חשבון

היבטי מיסוי מקיפים ומשפעים על חיינו החל ממיסים עקיפים, דרך מיסים ישירים ושיקולי מס מושפעים ממצבו של הלקוח והיבטיו האינדיבידואליים. 
משרד רואי חשבון אמנון בן שושן ושות' מעניק ללקוחותיו שירותי ראיי חשבון ביחס אישי המותאם לצרכיו ושאיפותיו של הלקוח. 
עצמאיים רבים מתלבטים לגבי העיתוי הנכון לפנייה לשירותי ראיית חשבון. במרבית המקרים, ההתנהלות הראשונית נעשית באופן עצמאי על בסיס ייעוץ מחברים, סיוע מצד קרובי משפחה, התבססות על מידע מהאינטרנט או העיתונות וכדומה. 
כאשר הסוגיות הופכות למורכבות יותר ו/או כאשר מתבררים פערי ידע משמעותיים, נעשית פנייה לרואה חשבון מקצועי. מדובר בטעות נפוצה אשר עלולה לגרום לנזקים כלכליים הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך. 
פנייה למשרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות' לקבלת שירותי ראיית חשבון  הנה "יפה שעה אחת קודם". 
טביעת היד המקצועית לא תסייע רק בהתנהלות השוטפת, אלא תוכל גם להשפיע על השיקולים הפיננסיים ולשנות מקצה לקצה את הכדאיות העסקית וההיתכנות הכלכלית. 
משרד אמנון בן שושן ושות' הוא משרד רואה חשבון בתל אביב אשר עומד לרשות לקוחותיו במגוון תחומים ומספק שירותי ייעוץ חד פעמיים וליווי מלא ושוטף לעסקים ואנשים פרטיים. 
המשרד רואה לעצמו למטרה להוביל את הלקוח להתנהלות מיסויית וחשבונאית נכונה אשר תמקסם את נכסיו בזכות מיומנות והיכרות מעמיקה של החקיקה, התקינה, הפסיקה, הרפורמות והתמורות בעולם הפיננסי בישראל בכלל, ודיני המיסים בפרט.

הקמה וליווי מקצועי לחברות בע"מ

ישנם שיקולים משפטיים ומיסויים רבים בהקמת חברה.  
יזמים רבים הנמצאים בתחילת דרכם, ניגשים להקמת חברה בע"מ בצורה חפוזה ולא שקולה. ולכן קיים צורך בפנייה לרואה חשבון מיד עם גיבוש ההחלטה על התחלת פעילות עסקית כחברה בע”מ.
במשרד רואי חשבון אמנון בן שושן ושות' תקבלו שירותים לבדיקת היתכנות וכדאיות לפתיחת חברה, סוג ההתאגדות המועדף, עריכת תכנית עסקית, ייעוץ בנושא מימון וליווי מול הבנקים, טיפים ועצות מעשיות לניהול נכון של החברה. 
משרדינו מעניק ללקוחותיו מידע ראשוני על התנהלות נכונה מול רשויות המס בישראל והתייחסות לסוגיות בנושאים- מס הכנסה, מע”מ וביטוח לאומי והנחיות בנושא ניהול תקין של ספרי העסק.
משרדינו אמון על ליווי הפעילות העסקית היום יומית של החברה במטרה לבחון היכן ניתן לייעל ולשפר את הרווחיות בחברה כבר בשנה השוטפת ולא בדיעבד ונותן מענה מידי לסוגיות שוטפות המעסיקות את בעל העסק בנושאים של העסקת עובדים, התמודדות בניהול ספרים תקין, ניהול רכש, הגדלת רווחיות בחברה, בניית תקציב בחברה לצורך בחינת עמידה ביעדים וניהול תזרים מזומנים.

מיסוי בינלאומי

מיסוי בינלאומי הוא תחום מורכב, שכן הוא מהווה שילוב עדין בין דיני המסים בישראל, הדין הזר ואמנות מס בינלאומיות. כמו כן, הוא מושפע באופן ספציפי מאופייה של הפעילות העסקית ומטרותיו של העומד מאחוריה.

תכנון מס בנוגע למיסוי בינלאומי הוא בעל משקל רב לגבי הפחתת נטלי מס גבוהים בגין הכנסות ורווחים שהנם תולדה של פעילות בחו”ל. לא אחת, שירותי רואה חשבון במיסוי בינלאומי משפיעים באופן ישיר על כדאיותה של ההשקעה והפעילות מחוץ לישראל. 
בין השאר, מטרתו של הליווי המקצועי הנה למנוע מצבים של כפל מס.

משרד רואה חשבון אמנון בן שושן ושות’, מתמחה במיסוי בינלאומי ומציע ללקוחותיו מגוון רחב של שירותים בתחום כגון ייעוץ ותכנון מס בינלאומי מקיף, בחינת מבנה החזקות בחו”ל בדגש על שיקולי מס אפקטיביים, היכרות עם אמנות מס רלוונטיות לצמצום נטלי מס בינלאומיים, ייעוץ בדבר רה-לוקיישן לתושבי ישראל, מתן ייעוץ לעולים חדשים ותושבים חוזרים, בקשות לרשות המסים בישראל עבור תושב ישראל בנושא- גילוי מרצון, עריכה והגשת בקשות  פרה-רולינג, ייעוץ וליווי מול בנקים בנושא העברות כספים מחו"ל, ייעוץ מס בנושא ירושות ומתנות, עריכת חוות דעת מקצועיות בתחום המיסוי, עריכת הצהרות הון, צמצום נטל מס אשר מוטל על גורמים זרים שפועלים בישראל, ניהול נכון של חלוקת רווחים לצורכי מס, סיוע בהגשת דו”ח מס בחו”ל, סיוע בהקמת ישויות במדינות זרות (ובישראל), שינויים מבניים, קביעת מחירי העברה, תזמון ושיטתיות אשר כרוכים בחלוקת דיבידנדים, מתן ייעוץ לתושבים זרים העובדים בישראל ועוד.

דילוג לתוכן
צור קשר